Dolunay kalbimizi yan kesti

Uzunçorap 7.07.2016 Dolunay
Dolunay

Öncelikle söyleyeyim, diziyi beğendim. Hatta az daha tekrarını da izleyecektim de, işim gücüm vardı, tuttum kendimi. Dizi sırasında dolunaya gönderme yapıp durulunca acaba dedim bu akşam göklerden dolunay mı.. Google calendarın ay takvimine göre ayın 7'sinde dolunay bekleniyor. Dolayısıyla dizi erken doğdu. Öte yandan reytingler böyle demiyor. Dizinin gayet de  vaktinde doğduğunu, gayet de başarılı olduğunu söylüyor. Biz de tebrik ediyoruz. 

 
Diziye devam ediyorum ve burada Kiralık Aşk'tan bahsetmem gerekiyor. Genç, bekar, zengin, soğuk, içedönük iş adamı ve yanında işe başlayan genç, bekar, elidar, sıcakkanlı, dışadönük genç kız konsepti gündeme gelince, hele bu genç kız bir de evde yemek yapacak olunca akla doğal olarak "Kiralık Aşk" geliyor. "Kiralık Aşk" türünün elbette ilk örneği değildi, hatta konusu itibariyle klişeydi. Ama malum olduğu üzere, bir şeyin "ne" olduğu kadar "nasıl" olduğu da etkili ve "Kiralık Aşk" detaylarla bu klişelere level atlatmıştı. Hal böyle olunca ister istemez Dolunay'ı da (ve geçen hafta başlayan Ateşböceği'ni de) bu ölçekle kıyaslıyor insan. Zannımca en azından ilk bölüm için, iki dizi de bu kıyastan geçti sayılır. "Dolunay" sınavı Ateşböceği'nden daha yüksek notla verdi. "Kiralık Aşk" bir kalp hırsızıydı ama Dolunay da eli çabuk çıktı, kalbimizi yan kesti *.
 
Evet dizi hızlı başladı, hızlı ilerledi, akıcıydı. İkilinin arasındaki notlaşmalar gıdıklayıcı bir komiklikteydi. İnsan kahkaha atmak istiyor ama atamıyor. Değişik bir şey. Nazlı Nazmiye Hanımın (Özge Gürel) uçan balonlara notlar yapıştırması pek tatlıydı.  Şimdi düşünüyorum da o balonların tümünü kırmızı seçmek ne kadar masum, sorarım size :) Yok muydu turuncu üzerine yeşil çizgili masum sosis balonlardan. Neyse öyle ya da böyle, o notlaşmalar, yazışmalar tekrar izlenir. Japon daveti sahnesinde bir şeyler fazla uzadı, sarktı. Dizinin kötü adamı (Hakan - Necip Memili) gelmesi de çıkması da akışa tam oturmadı. Karısı Nilüfer (Alara Bozbey) sonuçta Demir (Mert Yavuzcan) ve Deniz (Hakan Kurtaş)'in kardeşiymiş, Demir de orada olsaydı, aradaki aile bağları ve geçmişten bugüne süren hikaye daha iyi anlaşılırdı. Japon Nakata çifti tatlıydı. Nazlı Ferit'in evinden onları uğurlarken bir iki Japon cümlesi kurmalıydı, arigato (milletçe en bildiğimiz japonca kelimelerden biri bu herhalde. bir de anjinsan, vakarimasu falan biliriz. Anlamına baktım, teşekkür ederim  demekmiş.) falan demeliydi, büyük ihmal etti. Dizide gergn kısımlardan biri erit'in annesine aşırı soğuk yaptığı kısımdı. Ferit belli ki annesine kırgın, kızgın ama sebebi belli değil. Bakalım ileriki bölümlerde bu ilişki bu aşırı gergin fay hattından kurtulabilecek mi. Kiralık Aşk'ta Ömer'in dedesiyle husumeti vardı ama orada da çok başarılı işlenmemişti bence, böyle tatlış bir dizide de anne-oğul gerginliğinden kurtulunsa iyi olur. İnsan arkadaşın seçemese de dostunu seçermiş. Nazlı'yla Fatoş'un (Öznur Serçeler) ev arkadaşı olduğunu düşünürsek, çok da uygun gelmediler bana. Nazlı daha evcimen, sorumluluk sahibi, Fatoş  "zengin erkekler buraya, eller havaya" kafasında gibi. Tabii başka bir şehirden ailece tanışıklıkları söz konusu olaiblir ve bu yakınlık dostluktan değil geçmişten de olabilir.
 
Dizinin önümüzdeki bölümünde cıngar Ferit'in kravat iğnelerinden birinden çıkacak. Asuman aklı bir karış havadası çekmeceyi karıştırdı bıraktı ya. Yani Nazlı'nın daha Ferit'ten çekeceği var, o iğneler canını yakacak. Şahsen gramofonun üzerindeki kuş tüyünden de bir cıngar kopacak diye beklemiştim ama tüy hafifliğinde atlatıldı o sahne. Ayrıca Nazlı, Bulut'la (Alihan Türkdemir) dağıttıkları o kadar kuş tüyünü minderlere tıkıştırıp sonra da dikmediyse birkaç minder zayi  olmuştur, Ferit Beyimizin eksikliklerini fark etmemesi de no inandırıcı. 
 
Yeni bölüm fragmanına göre NazFer/Fernaz arasında bir şey oldu ya da olmadı. No: 309'daki gibi bir süre emin olamayacağız. Fakat dizi portföyümüzün sevgisiz bir hamilelikle başlayıp tutkulu bir aşka dönüşen bir hikaye daha kaldırabileceğini sanmıyorum.  Bu bayağı zor bir hikaye. 
 
 
* Mabel Matiz, Aldanıyor, Yaşım Çocuk albümü.