Uçar uçar düşer kalbe bir ateşböceği

Uzunçorap 14.07.2017 Ateşböceği
Ateşböceği

Herkese merhaba!
Ateşböceği 3. Bölüm yorumunu madde madde yazacağım. Şöyle derli toplu yazayım, "başlasın gelişsin bitsin" deyince sonu gelmiyor.  

 
Favorim 2. Bölüm
Dün akşam Ateşböceği'nin üçüncü bölümü yayınlandı. İlk üç bölüm arasında en güzel bulduğum bölüm 2. bölümdü. Dün akşam teknede yağlı müşteri ve eşinin ağırlanma sahnesini biraz uzun ve sıkıcı buldum. Tekne daha kalabalık, ortam daha canlı olmalıydı. En güzel bulduğum kısım ya da kısımlardan biriyse Aslı'nın Barış'a menemen yapıp kokusuyla masaya oturtup karnını doyurtup aradığı çözümü buldurmasıydı. Bir başka dokunaklı sahne de Barış'ın evinin anahtarını Aslı'nın avucuna bırakma sahnesiydi.
 

Gülüyorum
Dizinin diyalogları alışılmışın üstünde bir kalitede. Espriler de hem nitelikli hem komik. "Romantik komedi" türündeki dizinin "komedi" kısmının hakkını veriyor.
 

Diziden elektrik aldım
Bölümler ilerledikçe oyuncular arasındaki enerji daha rahat ve uyumlu hale geldi. Tamamdır.
 

Sipariş alıyor musunuz?
Gül'ün Teo'ya ilgisi, izmir köfte, sebzeli börek, çikolatalı kurabiye falan yapması göndermesi, gafları, saçmalamaları, heyecanlanmaları süper. Önümüzdeki hafta için de misal mantı, kakaolu kek, peynirli poğaça yapabilir. Sonrası için yine konuşuruz.


Arkadaşımın naşkısın
Barış'ın Teo'ya köfte kurabiye yapanın Aslı olduğunu sanıp kıskanması hoş ama Aslı Gül'e Teo hakkında "Çok da beklentiye girme Gül, Teo'nun gönlünde başka biri var gibi" diyerek arkadaşımın aşkısın olabileceğinin işaretini verdi, yani her ne kadar Teo'da Aslı'ya karşı bariz belirgin bir ilgi alaka yoksa da Barış kıskanmakta haklı çıkabilir. Kiralık Aşk'ta da Sinan Defne'den hoşlanmış, Ömer aralarında birşey var sanıp kızım kızım kıskanmıştı. Bak yine geldik Kiralık Aşk'a.
 
 
Halef & Selef
Dizinin İlayda Taş'ı, Kiralık Aşk'ın Yasemin Kayalar'ı. Onun gibi gözü firmanın yakışıklı sahibinde yani patronda ve yine onun gibi hırslı, bakımlı, gözü kara, güzel, iddialı, entrikacı, zafere giden her yol mübah yaklaşımında. Bu ana çatı dışında elbette farklar var ve bu farklar da işe başka bir tat vermekte yeterli. Nedir o  önemli farklar? Bir kere İlayda Yasemin'e göre daha komik bir karakter; daha şaşkın, daha aklı / ayakları havada. Çevresinden alacağı tavsiyelere, etkilere açık. Kendini akıllı sanıyor ama bir yandan olmadığını da biliyor ve asistanı Sıdıka'ya teslim oluyor. Kiralık Aşk'ta Yasemin'e asistanlık eden Derya vardı, ama o Sıdıka gibi akıl hocası durumunda değildi, Yasemin'e zil zurna hayran, kısmen de ayak bağı olan bir tipti. Sıdıka ve İlayda çok iyi bir ikili olmuş durumdalar. 
 

Pinpon & Masa tenisi
Ömer ve Sinan, Ömerin her morali bozulduğunda evinde basket oynarlardı. Buka'yla Teo da pinpon oynadılar ve gayet güzel oldu. Keşke bu spor yaygınlaşsa. Yıllar içinde saha tenisi popülerleşti, geniş geniş yerler ayrılıp tenis kortları açılıyor, fakat bir tenis kortuna belki 7 tane masa tenisi masası sığabilecekken oynamak istersen ara ki bir masa, bir ortam bulasın. Hem ucuz ekonomik de bir spor ama bu spora farkındalık az. Belki de vücutsal gösterişi az, alanı da dar bir spor ondan popülerleşemiyor. Bu arada Barış'la Teo arasındaki ilişki, Ömer'le Sinan arasındakinden daha iyi geldi bana. Patron-çalışan olmalarına daha samimi gibiler. Yani hem aralarında bir mesafe hem de samimiyet var. Ömer ve Sinan da hem okul arkadaşı, hem iş ortağı olmalarına rağmen iç dünyaları birbirlerine epey kapalıydı.

 
Hey hey taksi, bütün işlerim gitti aksi
Aslı o kadar zaman taksicilik yapmış (Ne kadar zaman?). Ama erkeklerin sertliklerine ya da üstüne gelmelerine karşı içine kaçık bir tutumu oluyor, korkuyor. Nasıl idare etmiş onca zaman, dağ dere tepe git deyince gidiyordu sonuçta taksiyle. Bu durumlarda Barış "kahraman" olabilsin diye Aslı'yı eziyorlar gibi.


Giden gitti yan ateşböceği
İlk iki bölümün finali romantik bitmişti. Bu bölüm de öyle biter diye umarken ayrılıkla bitti. Buka evinin anahtarını geri istedi, Aslı da arkasından bakakaldı. İhtimal o ki, bu bölümde Barış'ın kıskanmasına ve Aslı'dan uzaklaşmasına sebep olan Teo önümüzdeki bölümde macun görevi görerek ikisinin tekrar biraraya gelmesine  sebep olacak. Gidip Aslının ağzını arayacak, İlayda'nın çirkin imasını öğrenecek ve gidip bir bir bir Buka'ya söyleyecek, Buka da  Aslı'nın evine gelecek, hem Aslıdan özür dileyecek, hem de Çiçek'e "Bir şey değil" diyecek.

Ateşböceği, 3. Bölüm
#aşkadüşmek