'İkisini de Sevdim' nasıl başladı?

Uzunçorap 30.04.2017 İkisini de Sevdim
İkisini de Sevdim

Dizinin yayınlandığı akşam yani 27 Nisan Perşembe akşamı ortalarına denk geldim ve bir süre izledim. İlk izlenimim görüntülerin çözünürlüğünün düşük, sanki karanlık ve pütürlü olduğuydu. İzlemeye devam ettim. Evin büyük oğlu Ferhat'ın ve kötü adamların kötülükleri biraz karikatürizeydi. Evin babası Demir Karacabey'in, oğlunun başına silah dayadığı sahnenin arkasındaki müzik sahnenin dramatikliğini dağıtmış, sahneye klip havası vermişti. Sonra yine Demir Bey ve karısı Uğur Hanım Safranbolu'ya gelmişler, sonuçta yol yorgunular, ama daha konağa girip bir yorgunluk kahvesi limonatası içmeden hoop kahyaya söyleyip şoföre arabayı hazırlattılar yine. Şu araba hazırlatmak dizilerde zenginlerin çok sevdiği bir şey. Böyle bazı yüzeysel yerler vardı. Ama genel olarak hikayeye, "kasting"e ve dizinin geçtiği evler, ofisler, iş yerleri gibi mekanlara ısındım.

 
 
İkinci şans
Sonra geçen gün diziyi başından itibaren izlemeye başladım. Bu kez daha iyi geldi. Yine bazı ufak tefek hatalar vardı. Mesela esas kız bazı yerlerde ailesine karşı çok ciciydi. Dozsuz, ölçüsüz ciciydi yani. Ama sonra işine olan azmini gösterdi, bu aşırılığını biraz telafi etti. Onun dışında Ferhat'ın sekreterine "Unuttuysan çekinme söyle" sahnesi komikti. Sekreter kız da "Unutmadım da, imza yetkisi sizden alınmış" deyip masum kapak yaptı. Safranbolu sahneleri de ülkemizin tarihi mekanlarından birine yer vermesi bakımından önemliydi. Buranın sağında solunda daha uzun vakit geçirilebilirdi.
 
Diziyi izlemeyi bitiremedim. Aslında akıcıydı, sıkılmadan izliyordum ama süreler uzun, izle izle bitmiyor. 
Araya bir şeyler giriyor, kalıyor. O yüzden niyetim var ama bakalım tamamlayabilecek miyim. 
 
 
Reyting rallisi
Dizinin reyting listesine nasıl giriş yaptığına, tüm dizilerin büyük bir hızla yarıştığı ralliye nasıl başladığına gelirsek.. "İkisini de Sevdim" ilk bölümüyle Total, AB ve ABC1 gruplarında sırayla (2.47), (1.27) ve (1.84) reytinglerini aldı. Dizi 13 Nisan'da 13. bölümüyle final yapan "Ölene Kadar"dan boşalan perşembe gününe gelmişti malum. "Ölene Kadar"ın final bölüm reytingleri (2.17), (2.01) ve (1.85) olarak gerçekleşmişti. Yani "İkisini de Sevdim"in aldığı reyting sonuçları dizinin devamı açısından sıkıntılı. 
 
 
Peki ne yapılabilir? 
Atv yani dizinin yayınlandığı kanalın perşembe, cumartesi ve pazar dışında her günü dolu. Pazartesi "Kırgın Çiçekler", salı "Edho", çarşamba "Bu Şehir Arkandan Gelecek" ve cuma "Aşk ve Mavi" var. Cumartesi "Kim Milyoner olmak ister?" yayınlanıyor ve bu popüler yarışma başka bir saate kaydırılacak gibi görünmüyor. Pazar gününe zaten kanalın diğer yeni dizisi "Seni Kimler Aldı" geldi. Yani fazla kıpırdama alanı yok. Onun dışında haftanın her gününde tüm kanalların iddialı dizileri var. Dolayısıyla bu bakımdan da zorluk söz konusu. 
Belki de diziyi bir bölüm daha yayınlayıp eğer sonuç değişmiyorsa yayından kaldırmak yerine, ortalama bir ay sonra boşalacak haftalık dizi tablosunda diziye yaz dizisi olarak bir şans daha vermek çözüm olabilir.