Siyah Beyaz Aşk doğru günde mi başlıyor?

Uzunçorap 13.10.2017 Siyah Beyaz Aşk
Siyah Beyaz Aşk
Öncelikle her dizi kendi seyircisini kendi çeker, diyerek bir temel atmak lazım. Yani en nihayetinde sonucu zaman gösterir. Ama eldeki verilere bakarak bir değerlendirme yapmaya çalışalım.
 
Bundan bir süre önce, pazartesi dizilerinin "Kayıtdışı"nın da gelmesiyle birlikte neredeyse tamamen aksiyon dizileri olduğunu, seyirciye fazla bir kaçış yeri kalmadığını twitter hesabımda yazmıştım. Eğer vaktiyle "Kırgın Çiçekler"i izlemeyip sarılmadıysanız ya da daha light, hatta komedi tarzında hafif bir seyirlik arıyorsanız, hiç yorulmadan buyrun kapı şurada. Ve hali hazırda böyle konumlanmış pazartesi pistine iniş yapmaya hazırlanan "Siyah Beyaz Aşk"a gelirsek... Doğrusu konusuna göre içinde kötü adamlar var, tekinsiz karanlık tipler, olaylar, gerginlik, mücadele. Komedi ipucu yok. Dolayısıyla pazartesi dizilerinin metal, gri rengine uyumlanacak bir yanı da var sanki. Buna rağmen bir şans verip izlemeyi düşünüyorum. Eğer hikayenin gidişatında kötü adam kısmını çok sevmezlerse, daha naif konular üzerinde ilerlerlerse, ya da bataklıkta parıl parıl bir gül açtırırlarsa, bir Karadayı gibi olursa mesela, olur.
 
Peki, başka bir gün olabilir miydi? 
Kanal D, son bir kaç haftadır en çok dizi yayınlayan kanal. Star Tv ile bu konuda rekabetteler. Kanal D'nin pazartesi akşamında "İsimsizler" salı akşamında "Tutsak" var. Çarşamba akşamı "Meryem", perşembe akşamı "Ver Elini Aşk", cuma akşamı "Arka Sokaklar", cumartesi akşamı "Sevda'nın Bahçesi", pazar akşamında ise "Çocuklar Duymasın" ile "Masum" dizileri yer alıyor. "Masum" zaten daha önce Blu Tv'de yayınlandığı için kanal için sıfırdan üretilmeyen bir iş ve saat 23:30'da yayınlanıyor. Dolayısıyla haftada 8 diziyle, esasen kanalın boş günü yok ve kanal "Siyah Beyaz Aşk"ı yayına almaya karar verdiyse, saat 20:00-22:00 arasında yayınladığı dizilerden biriyle vedalaşacak.
 
Bu koşullar altında, geçen haftanın "Haftalık Dizi Reytingleri" tablosuna baktığımızda  "Masum" dışındaki en alt sıradaki Kanal D dizisinin  "Sevda'nın Bahçesi" olduğu görülüyor. "Sevda'nın Bahçesi" haftanın en az izlenen dizilerinde alttan 3. sırada yer alıyor. Evvelki hafta 3 bandında olan reytingleri geçen hafta 2'ye gerilemiş. Yani durduğu yer bir yana, eğilim olarak da gerilemiş. Bu sayısal sonuçlara rağmen böyle sıcak, samimi, renkli bir dizinin bitiyor olmasından şahsen memnuniyetsizlik duyuyorum.
 
Bilindiği üzere "Siyah Beyaz Aşk" için pazartesi gününün seçilmesiyle, "İsimsizler" cumartesi gününe kaydırıldı. Cumartesi günü yayınlanan "Sevda'nın Bahçesi" dizisi içinse final kararı alındı (Sevda'nın bahçesi önümüzdeki hafta perşembe akşamı "Ver Elini Aşk"tan sonra yayınlanacak 4. bölümüyle son kez ekrana gelecek). 
 
Peki, "Sevda'nın Bahçesi"ne final kararı verildi, "Siyah Beyaz Aşk" cumartesi günü başlayamaz mıydı?
İsimsizler'i pazartesiden cumartesiye kaydırmak doğru bir karar mı? "İsimsizler" son iki haftadır yükselen eğilimini bu hafta yineleyemedi, fakat bu "İsimsizler"e özgü değil, dünya kupası maçı sebebiyle olsa gerek, "Söz" ve "Kayıtdışı" dizileri de tüm gruplarda gerilediler. Dolayısıyla "İsimsizler" "Söz"ün ve (AB ile ABC1 gruplarında) "Kayıtdışı"nın gölgesinde kalmakla birlikte  pazartesi gününde fena değildi. Ama belki de kanal, bu değişiklikle sadece "Siyah Beyaz Aşk"a yer açmayı değil, "İsimsizler"e de türünde rekabetin daha az olduğu ve daha iyi reytingler alabileceği bir günde şans tanımayı amaçlamış olabilir. Gün değişiklikleri dizilere genelde pek iyi gelmiyor ama nihayetinde bu iki artı iki eşittir dört gibi bir taşınmaz kural değil. Yazının başında da değindiğim gibi, aynı kategorideki dizileri aynı güne toplamanın çok gereği yok. Bu avmlerde spor mağazalarını bir katta toplamak gibi tüketiciye bir kolaylık içermiyor, aksine bu türü seven bugün izlese, ertesi gün, olmadı sonraki gün bulamıyor. Dolayısıyla bir gün içinde farklı türleri bulmak izleyici açısından bir nefes imkanı. "Siyah Beyaz Aşk" eğer daha merkezi bir dizi olursa, bu farklılık için bir alternatif olacaktır.

 

Paylaş