Yeni haftanın dizi gündemi

Uzunçorap 27.03.2017 Fi
Fi

Yılın 13. haftası (27 Mart - 2 Nisan 2017) üç yeni başlayan, iki final yapan, üç gün değiştiren ve bir de süresi değişen dizi olması sebebiyle oldukça hareketli bir hafta. Haftanın bir diğer özelliği de yeni bir online kanal olan Puhu Tv'nin ilk dizisiyle seyirciyle buluşacak olması. Bu hafta Pazartesi, Salı ve Cuma günleri altı dizi, diğer günler beş dizi yayında.

 
Günler itibariyle dizilerin durumuna yakından bakalım..
 
Pazartesi günü yeni haftanın hareketli günlerinden. Yeni Kanal D dizisi "İsimsizler" ilk ekrana geliyor. 
Bu diziyle birlikte Kanal D, 12 Aralık 2016 tarihinde 13. bölümüyle final yapan "Babam ve Ailesi" dizisiyle
boşalan Pazartesi gününü doldurmuş oluyor. "İsimsizler" dizisinin yayına başlamasıyla Pazartesi günü yayınlanan dizi sayısı 5'ten 6'ya çıkıyor. Günün diğer gelişmesi ise Star Tv dizisi "Paramparça"nın finali. 3 sezondur ekranda olan dizi 97. bölümüyle ekrana veda ediyor. "Paramparça"dan boşalan yer hemen dolacak, önümüzdeki Pazartesi Star Tv'de "Söz" dizisinin ekranla ilk buluşması gerçekleşecek.
 
Salı günü haftanın en hareketli günü. Bugün bir yeni dizi başlangıcı, bir final  ve iki gün değişikliği söz konusu. Yeni Kanal D dizisi "Kara Yazı" ekrana merhaba diyor. Bu diziyle birlikte Kanal D, 47 bölümdür Salı akşamları yayınladığı "Hayat Şarkısı"nı Pazar gününe kaydırdı. Günün diğer gün değişikliği Show Tv dizisi "Aşk ve Gurur"dan geliyor. İlk 3 bölümü cuma akşamı yayınlanan dizi geçen hafta yayınlanmamıştı ve bu haftayla birlikte, 4. bölümünden itibaren salı akşamları ekrana gelecek. Günün final haberi ise TRT1 dizisi "Sevda Kuşun Kanadında"dan. 2. sezonunu sürdüren dönem dizisi 31. bölümüyle ekran vedasını yapıyor. Bu gelişmeler sonucunda, geçen hafta 5 dizi yayınlanan salı akşamı bu hafta 6 diziye ev sahipliği yapıyor.
 
Çarşamba ve Cumartesi günleri haftanın stabil günleri. Perşembe günü bir "gün değişikliği" içeriyor. Yayına başladığı günden bu yana pazar akşamları ekrana gelen TRT1 dizisi "Baba Candır" geçen hafta ilk kez ekrana gelen yeni TRT1 dizisi "Lise Devriye"sinin yayın akışında pazar gününe alınması sebebiyle perşembe gününe kaydırılmıştı. Dizinin yeni bölümü (63. bölüm) geçen hafta yayınlanmamıştı. "Baba Candır" final yapacağı 66. bölüme kadar perşembe akşamları ekrana gelecek. Bu hafta Regaip Kandili özel yayını münasebetiyle bu hafta saat 22:00 de ekrana geliyor.
 
Cuma akşamı yeni bir kanal ve yeni bir dizinin seyirciyle buluşması bakımından farklılık arzediyor. Yeni online televizyon platformu Puhu Tv internet üzerinden gerçekleştireceği ücretsiz yayınıyla ilk dizisi "Fi"yi izleyiciye sunuyor.
 
Haftanın son günü, hem bir gün değişikliği, hem de bir süre değişikliği içeriyor. Kanal D, dizi sürelerinin kısalması bakımından sektörün arz kanadında memnuniyet uyandıran öncü bir kararla, pazar akşamlarını emanet ettiği dizisi  "Bodrum Masalı"nın süresini 1 saate çekiyor ve hemen ardından, saat 21:00'de salı akşamından pazar akşamına kaydırdığı "Hayat Şarkısı"nı başlatıyor. 
 
Bu hafta pazartesi ve salı akşamları 6 majör kanalın tamamı dizi yayınlıyor. Çarşamba, perşembe ve cuma akşamları Show Tv'de dizi yok. Cumartesi Atv'de, Pazar günü Atv ve Show Tv'de dizi yok.
 
Bu hafta geçen haftadan 5 dizi daha fazla olarak, toplam 38 dizi yayınlanıyor. 
geçen hafta yayınlanmayan "Bana Sevmeyi Anlat" ve "Yüzyıllık Mühür" dizilerinin yeni bölümleriyle birlikte geçen haftadan (2) fazlayla,  toplam 37 dizi yer alıyor.
 
Elbette yeni diziler kadar, gün değişiklikleri ya da süre değişikliklerine sektörün seyirci kanadının  vereceği tepki,  yani değişikliklerin reytinglere nasıl yansıyacağı da merak unsuru. Ayrıca reyting sistemine dahil olmayacak olsa da, yeni online dizi Fi'nin izlenirlik oranları, sevdikleri diziyi herşeyiyle sahiplenen seyirciyle paylaşılacaktır.
 
Sonuç olarak, yeni haftanın dizi gelişmelerini olduğu kadar, bu haftanın reyting sonuçlarını da merakla bekleyeceğiz.
 


Uzunçorap


 

 

Paylaş