Yeni haftanın dizi gündemi

Uzunçorap 7.04.2017 Bir Deli Sevda
Bir Deli Sevda

Yılın 14. haftası (3 Nisan - 9 Nisan 2017), üç yeni başlayan, üç bu hafta yayınlanmayan, iki gün değiştiren ve bir yayın saati değişen dizi olması sebebiyle yine hareketli bir hafta. Bu hafta Pazartesi, salı ve cuma günleri altı dizi, çarşamba, cumartesi ve pazar altı dizi yayında. En az dizi yayınlanan gün dört diziyle perşembe. Bu hafta toplam 37 dizi yayınlanıyor.

 
 
                                                                                 * * * * *

İlk kez ekranla buluşacak diziler: Söz (3 Nisan Pazartesi, Star Tv) , Bir Deli Sevda (5 Nisan Çarşamba, Show Tv), Savaşçı (9 Nisan Pazar, Fox Tv)
 
Bu hafta yayınlanmayan diziler: O Hayat Benim (Gün değişikliği sebebiyle yayınlanmıyor, 9 Nisan yerine 11 Nisan'da yayınlanacak, Fox Tv), Bu Şehir Arkandan Gelecek (Maç yayını sebebiyle yayınlanmıyor, Atv), Fi (İlk üç bölümü ilk yayınında yayınlandı, yeni yayın tarihi henüz belli değil, Puhu Tv)

Gün değiştiren diziler: O Hayat Benim (Savaşçı dizisinin başlamasıyla pazar gününden salıya alındı ve bu hafta yok, Fox Tv), Baba Candır (Lise Devriyesi'nin başlamasıyla pazar gününden perşembeye alındı ve iki hafta aradan sonra bu hafta ekranda, TRT1)

Yayın saati değişen dizi: Kırlangıç Fırtınası (3 Nisan Pazartesi, 20:00 den 22:00 ye alındı, 20::00 yerli film  "Nefes: Vatan Sağolsun" yayınlanacak, Fox Tv)


                                                                                  * * * * *

Günler itibariyle dizilerin durumuna yakından bakalım..

 
Pazartesi günü yeni haftanın hareketli günlerinden. Yeni Star Tv dizisi "Söz" ilk kez ekrana geliyor. Bu diziyle birlikte Star Tv, geçen hafta 97. bölümüyle final yapan "Paramparça" dizisiyle boşalan Pazartesi gününü hiç boşluk vermeden doldurmuş oluyor. "Söz" dizisinin yayına başlamasıyla Pazartesi günü yayınlanan  dizi sayısı (6) geçen haftaki durumunu korumuş oluyor. Günün diğer gelişmesi ise Fox Tv dizisi "Kırlangıç Fırtınası"nın yayın saatinin 22:00'ye alınması. 5. bölümüyle ekrana gelecek dizinin reytingleri çok verimli gitmiyor. Pazartesi gününün zirvesindeki polisiye aksiyon dizisi "İçerde"ye, geçen hafta başlayan İsimsizler (Kanal D) benzer kulvarda rakip gelmişti. Bu hafta da Söz (Star Tv)'ün başlamasıyla pazartesi ekranı asker-polis-aksiyon dizilerinin ağırlıkta olduğu bir durum kazandı. Fox Tv bu duruma aile dram dizisi "Kırlangıç Fırtınası"nı 22:00 ye kaydırarak ve 20:00 de yine bir askeri film olan "Nefes: Vatan Sağolsun" filmini yayın akışına alarak cevap veriyor. Pazartesi gününün diğer dizileri ise aile-romantik-komedi dizisi "Hangimiz Sevmedik" (TRT1) ve aile-gençlik-dram dizisi "Kırgın Çiçekler".
 

Salı günü haftanın nispeten stabil bir günü. Geçen hafta ekrana veda eden "Sevda Kuşun Kanadında" (TRT1) ile birlikte dizi sayısı 5'e indi. Fox Tv "O Hayat Benim"i salıya kaydırdı ama bu hafta yayınlamıyor. Show Tv geçen hafta "Aşk ve Gurur" dizisini pazardan salıya kaydırmıştı ve dizi salı günündeki ikinci haftasında. Salı gününe kaydırılması "Aşk ve Gurur" için beklenen olumlu değişikliği sağlamadı. 4. sezonunu sürdüren "O Hayat Benim"in kaydırılması reyting düşüklüğü değil, "Savaşçı" dizisine yer açılması sebebiyle. Salı gününün diğer dizileri: Star Tv'de "Anne", Atv'de "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz", Kanal D'de geçen hafta ekrana gelmeye başlayan ve bu hafta ikinci bölümü yayınlanacak olan "Kara Yazı", Fox Tv'de PT2 yayın kuşağında yayınlanan "Muhteşem Yüzyıl: Kösem".
 
 
Çarşamba günü yeni haftanın hareketli günlerinden. Show Tv'nin yeni dizisi "Bir Deli Sevda" ilk kez ekrana geliyor. Bu diziyle birlikte Show Tv, 26 Ekim 2016 Çarşamba günü 16. bölümü yayınlanan "Aşk Laftan Anlamaz" dizisiyle boşalan çarşamba gününü 22 hafta, yani yaklaşık 6 ay sonra doldurmuş oluyor. "Bir Deli Sevda" dizisinin yayına başlamasıyla çarşamba günü yayınlanan dizi sayısı (1) artacakken, günün diğer gelişmesi olan Atv dizisi "Bu Şehir Arkandan Gelecek"in bu hafta yayınlanmamasıyla geçen haftaki sayısını (5) koruyor. "Bu Şehir Arkandan Gelecek"in yayın saatinde Fenerbahçe -Kayserispor (Ziraat Türkiye Kupası) maç yayını olacak. Çarşamba gününün diğer dizileri ise tarihi-savaş- ksiyon dizisi "Diriliş", aile-dram dizisi "Evlat Kokusu" (Kanal D), romantik-dram dizisi "Kara Sevda" (Star Tv) ve günün tek romantik komedisi "No: 309"(Fox Tv).


Perşembe gününün hareketi TRT1'in önümüzdeki haftalarda final yapmaya hazırlanan aile-romantik- komedi dizisi "Baba Candır"dan geliyor. İki haftadır ekranda olmayan dizi, önce yeni dizi "Lise Devriye"nin yayına girmesiyle pazar ekranından çekilmişti. Geçtiğimiz hafta ise PT1 yayın kuşağında Regaip Kandili özel yayını yer almıştı. İki hafta aradan sonra "Baba Candır" 63. bölümüyle, günün tek komedi dizisi olarak, hikayesine devam ediyor. Perşembenin diğer dizileri ise Star Tv'de bir intikam ve aşk hikayesi olan "Cesur ve Güzel", Fox Tv'de aşk-dram dizisi "Çoban Yıldızı", Kanal D'de tarihi-dram dizisi "Vatanım Sensin", son olarak Atv'de yine bir aşk-dram dizisi "Ölene Kadar" ekrana geliyor.
 
 
Cuma günü geçen hafta ilk kez seyirciyle buluşan yeni dizi "Fi"nin yeni bölümü yayınlanmıyor. İlk üç bölümü birlikte yayınlanan ve bir online kanal olan Puhu Tv'nin ilk projesi olarak hayata geçen "Fi"nin 4. bölümünün yayın tarihi henüz belli değil. Günün diğer dizileri ise geçen haftaki düzenlerini koruyorlar. Kanal D'de "Arka Sokaklar", Atv'de "Aşk ve Mavi", Fox Tv'de "Dayan Yüreğim", Star Tv'de "istanbullu Gelin" ve TRT1'de "Payitaht".


Cumartesi haftanın stabil günü. 5 diziye ev sahipliği yapan cumartesi gününün dizileri: Star Tv'de 3. bölümüyle ekrana gelecek  "Fazilet Hanım ve Kızları", 5. bölümüyle Show Tv dizisi "Yeni Gelin", Kanal D'de 11. bölümüyle "Adı Efsane", Fox Tv'de 24. bölümüyle "Kalbimdeki Deniz" ve TRT1'de günün en çok bölümlü dizisi, 221. bölümüyle "Seksenler".
 
 
Haftanın son günü, bir yeni dizi başlangıcı ve buna bağlı bir gün değişikliği içeriyor. Fox Tv, yeni dizisi "Savaşçı"yı ekranla buluştururken, başladığı günden bu yana yani 4 sezondur pazar akşamları yayınlanmakta olan "O Hayat Benim"i gelecek haftanın salı gününe kaydırıyor. "Kırlangıç Fırtınası"nın reytingleri pazartesi gününde parlak değil ve ağırlık olarak pazartesi günü maskülen dizilere kaymış durumda. Dolayısıyla Fox Tv "Savaşçı" dizisini "O Hayat Benim" yerine "Kırlangıç Fırtınası" yerine de başlatabilirdi. Bakalım bu yayın tercihleri "O Hayat Benim"i ve "Savaşçı" dizisinin izlenmelerini nasıl etkileyecek.
 
                                                                              * * * * *
 
Bu hafta sadece pazartesi akşamı 6 majör kanalın tamamı dizi yayınlıyor. Hafta sonu Atv'de dizi yok. Perşembe, cuma ve pazar akşamları Show Tv'de dizi yok. Salı akşamı TRT1'de dizi yok.
 
Bu hafta geçen haftadan 1 dizi eksikle, toplam 36 dizi yayınlanıyor. 
Bu hafta yayın tablosuna eklenenler: "Söz", "Bir Deli Sevda", "Savaşçı", "Baba Candır"
Bu hafta yayın tablosundan eksilenler: "Bu Şehir Arkandan Gelecek", "Fi", "O Hayat Benim", "Paramparça", "Sevda Kuşun Kanadında"
 
 
Elbette gerek yeni dizilere ve gerekse eski dizilerdeki gün değişikliklerine seyircinin vereceği tepki, 
yani değişikliklerin reytinglere nasıl yansıyacağı da merak unsuru. Yeni haftanın dizi gelişmelerini olduğu kadar, bu haftanın reyting sonuçlarını da merakla bekleyeceğiz.
 

 

Paylaş